Ako sa vyvíja počet a kvalita verejných športovísk na Slovensku?
S prílevom peňazí do súkromného aj verejného sektoru sa v posledných rokoch stretávame s veľkým počtom nových ihrísk a športovísk, ktoré však nie vždy spĺňajú normy a kvality, ktoré by od nich objednávateľ alebo samotní športovci vyžadovali.
Kto to všetko financuje?
Financovanie výstavby športovísk ide najčastejšie z fondov na podporu športov, o ktoré však treba najprv zažiadať. Najčastejšími žiadateľmi sú školy, obce a iné záujmové skupiny poskytujúce športovisko širšej verejnosti. Rovnako často sa však o financovanie zaujímajú aj právnické osoby zo súkromného sektoru, ktoré vyhľadávajú výstavbu športovísk za účelom podnikania. V takomto prípade si výstavbu financujú tvrdo z vlastného vrecka.
Ktoré ihriská sú voľne prístupné?
Štandardne tie, ktoré nie sú ohradené, nie je pri nich výstražná ceduľa a počas zápasu na vás nevybehne nehnevaný strážnik. Niektoré mestské ihriská sú spoplatnené symbolickou čiastkou a dokonca aj ihriská na základných a stredných školách, ktoré sú cez víkend zamknuté, sú často plné športovcov a nikto to nerieši. Na druhej strane sme sa však stretli už aj s prípadom zamykania detského ihriska, aj keď nebolo na súkromnom pozemku.
Prečo niektoré vyzerajú tak, ako vyzerajú?
Masívny dopyt po výstavbe všetkých druhov ihrísk od tých detských až po tenisové kurty zapríčiňuje to, že niektoré špecializované firmy stavajú ihriská ako na bežiacom páse. Ich kvalita sa tak prudko znižuje a už po prvej zime sú kovové časti hrdzavé, podklad potrhaný a všade na ihrisku stojí voda.
Pre nás to nie je pásová robota
U nás berieme do úvahy v prvom rade kvalitu, spokojnosť objednávateľa aj športovcov a dlhú výdrž každého postaveného ihriska. Pri kvalitnom ihrisku sa nemusíte báť ani nedostatočnej bezpečnosti. Stroje, preliezky aj basketbalové koše sú po našej montáži v 100 % kondícii.